Jak wynika z dokumentu – abstynencja do 18. roku życia stanowi wyzwanie dla przeważającej większości nastolatków. Dominującym alkoholem wśród młodzieży jest piwo, następnie wódka i na trzecim miejscu wino. Ilość wypijanego piwa przy jednej okazji przez uczniów młodszych wynosi od 0,5 litra do litra (25,3%) lub poniżej 0,5 litra (22,5%). Wśród starszych uczniów konsumpcja mieści się w przedziale między 0,5 litra, a 1 litrem tego napoju (37,8%).
Autorzy raportu zwracają uwagę na niebezpieczeństwo picia w znacznych ilościach. Stanu silnego upojenia alkoholem w 2019 roku doświadczyła, chociaż raz w życiu, jedna trzecia 15-16-latków (33,3%) i ponad połowa uczniów ze starszej grupy (56,6%).
Należy podkreślić, że spożycie alkoholu w znacznych ilościach ma wpływ zarówno na zdrowie młodego człowieka, jak i porządek publiczny.
Naukowiec wskazuje, że pierwszym niepokojącym objawem uzależnienia jest to, że młody człowiek zaczyna myśleć o alkoholu. O piciu okazjonalnym, raz na tydzień, w weekend, ale szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy myśli o spożywaniu alkoholu pojawiają się codziennie.
Czynnikiem chroniącym nastolatki przed spożywaniem (lub też nadużywaniem) alkoholu są przede wszystkim poprawne więzi rodzinne. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy o sprawach dorastającego dziecka, a także obserwacje jego zachować. Bardzo ważną rolę odkrywa również szkoła. Placówki oświatowe powinny realizować odpowiednio dobre i właściwie skonstruowane programy profilaktyczne. Aby pomóc w ich realizacji – Centrum Edukacji Nowych Technologii – przygotowało webinar poświęcony profilaktyce, którego autorem i prowadzącym jest dr n. med. Marek Jurgowiak. Wraz z webinarem (wprowadzającym w tematykę uzależnień) szkoła nabywa zestaw alkogoli.
W cenie 2690 zł otrzymasz: trzy filmy szkoleniowe prowadzone przez dr n. med. Marka Jurgowiaka; alkogogle (4 szt.) – każda to inny poziom odurzenia (0.7 promila; 1.5 promila; 2.5 promila; 3.5 promila); narkogogle – symulator narkotyków miękkich (haszysz, marihuana) i środków silnie działających (efekt halucynacji).