Wspieramy profilaktykę uzależnień
Wspieramy profilaktykę uzależnień
Wspieramy profilaktykę uzależnień. Przygotowaliśmy specjalny pakiet edukacyjny.
Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną wśród młodzieży szkolnej. Próby picia ma za sobą 80% nastolatków w wieku 15-16 lat i blisko 93% uczniów w wieku 17-18 lat – wynika z raportu „Używanie alkoholu i narkotyków przez młodzież szkolną”, przygotowanego przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Instytut Psychiatrii i Neurologii.

Jak wynika z dokumentu – abstynencja do 18. roku życia stanowi wyzwanie dla przeważającej większości nastolatków. Dominującym alkoholem wśród młodzieży jest piwo, następnie wódka i na trzecim miejscu wino. Ilość wypijanego piwa przy jednej okazji przez uczniów młodszych wynosi od 0,5 litra do litra (25,3%) lub poniżej 0,5 litra (22,5%). Wśród starszych uczniów konsumpcja mieści się w przedziale między 0,5 litra, a 1 litrem tego napoju (37,8%).

Autorzy raportu zwracają uwagę na niebezpieczeństwo picia w znacznych ilościach. Stanu silnego upojenia alkoholem w 2019 roku doświadczyła, chociaż raz w życiu, jedna trzecia 15-16-latków (33,3%) i ponad połowa uczniów ze starszej grupy (56,6%).

Należy podkreślić, że spożycie alkoholu w znacznych ilościach ma wpływ zarówno na zdrowie młodego człowieka, jak i porządek publiczny. 

Alkohol wpływa na cały nasz organizm. Nie tylko na mózg, zmieniając jego funkcjonowanie, ale także na wszystkie nasze tkanki: wątrobę, serce czy nerki. Pamiętajmy o tym, że alkohol jest metabolizowany. Ulega przemianom w naszym organizmie. Mamy enzym, który zmienia alkohol w aldehyd octowy, następnie aldehyd jest zamieniamy na kwas octowy, a dalej jest on zamieniany w dwutlenek węgla i wodę. Co ciekawe, nie sam etanol jest trucizną. Bardzo niebezpieczny jest ów aldehyd octowy. Pamiętajmy, że może dojść do stłuszczenia wątroby, stanów zapalnych, jej zwłóknienia, wreszcie marskości. Powikłania dotyczą również serce, może dojść do choroby niedokrwiennej serce, rozwoju nadciśnienia. Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi choroby nowotworowej (jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka czy jelita)
- wyjaśnia dr n. med. Marek Jurgowiak, CM UMK w Bydgoszczy

Naukowiec wskazuje, że pierwszym niepokojącym objawem uzależnienia jest to, że młody człowiek zaczyna myśleć o alkoholu. O piciu okazjonalnym, raz na tydzień, w weekend, ale szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy myśli o spożywaniu alkoholu pojawiają się codziennie.

Kiedy metodą obrazowania rezonansu magnetycznego przeskanowano mózgi nastolatków, osób 15-letnich, pijących i niepijących alkohol - to okazało się, że ci pierwsi znacznie gorzej wypadali w testach pamięciowych, a ich mózgi wykazywały znacznie mniejszą aktywność
- mówi dr n. med. Marek Jurgowiak, CM UMK w Bydgoszczy

Czynnikiem chroniącym nastolatki przed spożywaniem (lub też nadużywaniem) alkoholu są przede wszystkim poprawne więzi rodzinne. Wspólne spędzanie czasu, rozmowy o sprawach dorastającego dziecka, a także obserwacje jego zachować. Bardzo ważną rolę odkrywa również szkoła. Placówki oświatowe powinny realizować odpowiednio dobre i właściwie skonstruowane programy profilaktyczne. Aby pomóc w ich realizacji – Centrum Edukacji Nowych Technologii – przygotowało webinar poświęcony profilaktyce, którego autorem i prowadzącym jest dr n. med. Marek Jurgowiak. Wraz z webinarem (wprowadzającym w tematykę uzależnień) szkoła nabywa zestaw alkogoli.

Każda forma profilaktyki jest wskazana. To mogą być wykłady, dyskusje czy szkolenia, ale bardzo ciekawą rzeczą jest praca fantomowa, doświadczenie praktyczne. Dzięki nim użytkownik może poczuć się jak osoba spożywająca alkohol. To doświadczenie jest znacznie bezpieczniejsze niż po wypiciu alkoholu. To jest taka forma, która młodemu człowiekowi może pokazać - jak będzie się zachowywał, będzie się czuł po spożyciu alkoholu. I co ważne, może to nieść sporo sygnałów ostrzegawczych: będę miał zaburzenia widzenia, równowagi, orientacji w przestrzeni i będę rozumiał, dlaczego nie mogę wsiąść za kierownicę albo zająć się odpowiedzialnym zadaniem. Mogę zrobić komuś szkodę, po prostu. Każda forma profilaktyki jest dobra, a ta również znakomita
- poleca dr n. med. Marek Jurgowiak, CM UMK w Bydgoszczy

W cenie 2690 zł otrzymasz: trzy filmy szkoleniowe prowadzone przez dr n. med. Marka Jurgowiaka; alkogogle (4 szt.) – każda to inny poziom odurzenia (0.7 promila; 1.5 promila; 2.5 promila; 3.5 promila); narkogogle – symulator narkotyków miękkich (haszysz, marihuana) i środków silnie działających (efekt halucynacji).

Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie: https://www.parpa.pl/images/file/Raport%20ESPAD%202019%20POLSKA-rev.pdf
Scroll to Top Skip to content